تبلیغات
تعاون و تعاون گران استان کردستان - اطلاعات عمومی شهرستان مریوان
امروز : | آخرین بروز رسانی :
موضوعات
برگزاری آزمون صنایع دستی در روستای بیساران مورخ 26/2/1390(1) گزارش سفر مقام عالی وزرات تعاون و هیئت همراه به شهرستان سروآباد(1) تعاونو علی البر والتقوی(1) دستور العمل تشکیل شرکت های تعاونی و اتحادیه ها1(1) دستور العمل تشکیل شرکت های تعاونی و اتحادیه ها 2(1) تماس با اداره کل تعاون استان کردستان و شهرستانها(1) اطلاعات عمومی شهرستان مریوان(1) وضعیت زمین و زلزله در منطقه سروآباد(1) دریاچه زریبار و تاریخچه آن(1) ٩٣ درصد جمعیت سروآباد در تعاونی‌ها عضویت دارند .(1) نمایی از شهرستان سروآباد و تاریخچه آن(1) پیشینه تاریخی اورامانات(1) موقعیت جغرافیای شهرستان مریوان(1) 60 مورد از بایسته های نظام مالی شرکت های تعاونی(1) موقعیت جغرافیایی شهرستان سروآباد(1) بازارچه ها تدبیری برای معیشت مرزنشینان و امنیت مناطق مرزی(1) مالیات بر درآمد اتفاقی(1) مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی(1) پرسش و پاسخ مالیاتی 2(1) مرجع حل اختلاف مالیاتی (ماده 244 تا 251 قانون مالیاتهای مستقیم) :(1) مواد 189 الی 202 قانون مالیاتی (مواد بخشیدگی قوانین مالیاتی)(1) ماده 131 قانون مالیات مستقیم(1) وزیر تعاون خبر داد:معافیت مالیاتی تعاونی ها در سال آینده(1) اعمال ۲۵ درصد تخفیف مالیاتی تعاونی‎ها(1) مزایای تشکیل شرکتهای تعاونی(1) ویژگیهای تعاون(1) کاهش قیمت محصولات تعاونی ها با هدفمندی یارانه ها(1) روستای دیوزناو(1) ظرفیت خالی دربخش پرورش ماهیان سردآبی کردستان به انتظار بهره برداراست(1) بزرگترین مجتمع پرورش ماهی خاورمیانه نیازمند اعتبار است(1) رئیس اداره تعاون سروآباد گفت: به زودی کلنگ 96 واحدی مسکن مهر سروآباد به زمین زده می‌شود.(1) تیر سال ۹۰ آخرین فرصت تعاونی‌ها برای اخذ اعتبار ایران کد(1) اساسنامه شرکت های تعاونی در سال 89(1) حداقل انتظارات قانونی اداره تعاون از شرکتهای تعاونی(1) عملکرد تعاونی های مرزنشین تا 30/9/88(1) ‹‹ دستورالعمل تشكیل تعاونیها ››(1) بایسته های بودجه سال 90(1) ضرورت ها و بایسته های مبارزه با فقر(1) بایسته‌های اقتصادی و کلیدواژه‌های امید‌بخش(1) جایگاه بانک مرکزی در دیگر کشورها(1) منابع صندوق توسعه ملی فقط برای بخش‌های غیردولتی(1) داروی تلخ برای درمان اقتصاد بیمار ایران(1) اشتغال، چالش عمده اقتصاد ایران(1) مالیات به زبان ساده(1) مالیات بر ارزش افزوده چگونه محاسبه می شود(1) برخی از مواد قوانین مالیاتی(1) چگونه یک تعاونی را شروع کنیم(1) بررسی نقش تعاونی ها در اقتصاد ملی کشورها؛(1) عوامل موثر بر توانمند سازی تعاونی ها(1) آسیب شناسی تعاونی های مرزنشین(1) نقش تعاونی ها در اقتصاد جهان(1) لیست نمرات اسامی حاضر در آزمون قانون و مقرات بخش تعاون1(1) لیست نمرات اسامی حاضر در آزمون قانون و مقرات بخش تعاون 2(1) دانستنی های مالیاتی(1) 70 هزار نفر در تعاونی‌های مرزنشین كردستان فعالیت می‌كنند(1) فرماندار شهرستان سروآباد:سهام عدالت نقش مهمی در افزایش سطح رفاه اقشار كم‌درآمد داشته است(1) بخشنامه شرایط معافیت مالیاتی شركتهای تعاونی و خصوصی(1) متن بخشنامه(1) مالیات بر درآمد شرکت های تجاری و موسسات غیر تجاری(1) درباره شرکت تعاونی :(1) اخذ ایران کد(1) وضعیت تعاون در نظر مجلس و دولت(1) پرسش و پاسخ ( ثبت شرکت ها ، رتبه بندی شرکتها )(1) انواع تعاونیها(1) تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی(1) برداشت انار در باغ های سروآباد(1)
نظرسنجی
 • سایت اداره تعاون شهرستان سروآباد تا چه اندازه توانسته است رضایت مندی شمارا بدست آورد؟
 • جستجو
  آمار
  :: بازدید های امروز:
  :: بازدید های دیروز:
  :: بازدید های این ماه:
  :: بازدید های ماه قبل:
  :: بازدید های کل:
  :: كل مطالب :
  d2m6jirylce8ycvutzwp.jpg kk3hfpyykl9f2dru9up7.jpg 2ol5izoa60vb8r6kyeu4.jpg 17wt9do7csbnxyhfse8p.jpg 7gehij6n0mw7jiqjjqy.jpg
  لینکستان
  دیگر

  ((سال تولید ملى و حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانى بر ملت شریف ایران بخصوص تعاون گران ایران اسلامی مبارک باد))
  ............((تعداد 46 نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی در سمت های هیات مدیره،مدیر عامل و بازرس در شرکتهای تعاونی شهرستان سروآباد جذب شدند.))............ روابط عمومی اداره تعاون شهرستان سروآباد ،مقدم شما را به این سایت گرامی می دارد

  سلام بازدید کننده عزیز **** **** جهت بهتر شدن سایت نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را در قمست ارتباط با مدیر سایت ثبت نمایید ****با تشکر روابط عمومی اداره تعاون شهرستان سروآباد
  نوشته65
  اطلاعات عمومی شهرستان مریوان
  نوشته : آزاد جام خانه | درتاریخ : پنجشنبه 11 فروردین 1390 | درساعت : ساعت 10 و 53 دقیقه و 37 ثانیه
  موضوع : اطلاعات عمومی شهرستان مریوان ،


  اطلاعات عمومی شهرستان مریوان
  محور مریوان ـ باشماق (بازارچه‌ی مرزی)

  بازارچه‌ی مرزی باشماق در مسیر و فاصله‌ی شانزده‌ كیلومتری دریاچه واقع شده كه تعدا زیادی تجار، بازرگان خارجی و داخلی و افراد پیله ور محلی و شركت‌های حمل و نقل ترانزیتی كالا در آن فعالیت دارند. این محور در حال حاضر به دلیل ایجاد ارتباط بین شهر مریوان با بازارچه دارای عملكرد ترانزیت كالا بوده و به جز استفاده‌ی روستائیان ساكن اطراف دریاچه به عنوان جاده دسترس مسافرین خارجی به مقصد كشور عراق، تجار، بازرگانان و گردشگران و نیز برای دیدن بازارچه‌ی مرزی و آثار هشت سال دفاع مقدس از آن استفاده می‌نمایند.

  محور ساحل غربی

  وجود روستاهای قدیمی با ساكنین بومی ویژگی‌های اجتماعی و فرهنگی و زبانی و آئینی آنها، قابلیت شکل گیری محور بسیار فعال از شمال (روستای برده‌رشه) تا جنوب (روستای نی) را دارد، بسیاری از خدمات مورد نیاز گردشگران و به ویژه طرح كاشانه در روستاهای هفتگانه غرب دریاچه تقویت محور ارتباطی موجود در راستای توسعه‌ی فعالیت‌های تفریحی نظیر پیاده‌روی، پیك نیک ،دوچرخه‌سواری، دیدار از روستاها، پاكسازی محیط روستاها از فضولات حیوانی و زباله‌ها و جمع‌آوری سیستماتیك فاضلابهای روستایی، احیاء معماری بومی و كلاً جذب گردشگران به محیط‌های روستائی و جلب مشاركت روستائیان در روند توسعه‌ی گردشگری منطقه در طرح پیش‌بینی شده است.

  محور سد خاكی

  سد خاكی موجود در جنوب دریاچه علاوه بر اهداف فنی، از نظر توسعه‌ی گردشگری نیز قابلیت جدیدی محسوب می‌شود. این سد با ایجاد دیدگاه مناسب با چشم‌اندازهای متنوع نسبت به دریاچه، شهر مریوان، روستاهای غرب دریاچه و اراضی، قابلیت‌های نوینی برای گردشگری و ایجاد محور پیاده با امكان توقف و مكث روی سد پدید آورده است.

  محورهای كوه‌پیمایی، سواركاری و دوچرخه‌سواری كوهستان

  علاوه بر محورهای گردشگری عمومی برای امكان استفاده‌ی جوانان و ورزشكاران و بهره‌گیری از طبیعت زیبای كوهستان زریوار، مجموعه‌ای از مسیرهای پیاده‌روی و كوه‌پیمایی، سواركاری، دوچرخه‌سواری كوهستانی در ارتفاعات شرقی و غربی دریاچه، طراحی شده است.

   
  دشت بیلو
  دشت بیلو در 15 كیلومتری شهرمریوان قرار دارد. این دشت با پوشش گیاهی مناسب و چشمه‌های آب و همچنین جنگلهای اطراف آن پذیرایی تعداد زیادی از اهالی شهر و روستاهای اطراف می‌باشد. مردم در دامن طبیعت زیبا و سرسبز دشت بویژه درطول روز و ایام تعطیلات ساعتها وقت خود را به تفرج در آنجا سپری می‌كنند. زمینهای اطراف این دشت در گذشته جهت برنج‌كاری استفاده می‌شده است.


  قمچیان
  یكی دیگر از نقاط زیبا و دل انگیز، حواشی جاده مریوان ـ سقز و منطقه‌ی تفریحی قمچیان است که هر مسافری راشیفته‌ی طبیعت زیبا و سرسبز خود می کند.در كنار جاده جوی بارهای ، كوههای سر به فلک کشیده ، درختان و طبیعت زیبا دیده می‌شود كه جلوه‌ای خاص به این محل بخشیده است. مكان تفریحی قمچیان نیز در حد فاصل جاده مریوان و سقز واقع شده . جایگاهی با صفا و سر سبز بوده که علاوه بر سرسبزی، گیاهان خوراکی زیادی در فصل بهار مانند قارچ، پیچك، ریواس می‌توان یافت. همچنین در كوهها و دره های اطراف آن حیوانات وحشی از قبیل خرس، روباه، خرگوش، گرگ و انواع پرندگان مخصوصاً كبك وجود دارد كه تعدادی از مردم برای شكار به محل مذكور می‌روند. ارتفاعات اطراف شهر مریوان از قبیل: چاوک، قله‌ی امام نیز هر هفته پذیرای تعداد زیادی جوانان و كوهنوردان شهر است.


  ناوطاق
  ناوطاق گاران در 40 كیلومتری شهر مریوان و مابین بخشهای سرشیو و مركزی قرار دارد. این دشت در فصل بهار به واسطه‌ی سرسبزی و طبیعت زیبا و چشمه‌های آب، پذیرای گردشگران زیادی می‌باشد. در اطراف این دشت كوههای بلندی سر به فلك كشیده اند و زیبایی خاصی به این منطقه داده در این محل علاوه بر گونه های مختلف ،گیاهان خوراکی زیادی مانند ریواس، پیچك، كنگر، قارچ خوراكی وجود دارد كه در فصل بهار روزانه تعداد قابل ملاحظه‌ای از اهالی روستاهای اطراف آنها را جمع‌آوری و در شهر به مشتریان عرضه می‌نمایند.

  ملا قوبی
  ملاقوبی در سه كیلومتری مریوان در شمال اراضی روستاهای هجرت و جنوب ‌شرقی روستای برقلعه قرار گرفته و از قدیم‌الایام تاكنون به عنوان زیارتگاه و تفریحگاه مردم منطقه بوده است . در این مكان درختان جنگلی زیادی وجود دارد نام این محل به واسطه‌ی وجود زیارتگاه شخصی به نام ملاقوبی نامگذاری شده و علاوه بر آن وجود طبیعت سرسبز و چشمه‌های آب و درختان جنگلی جزء مناطق دیدنی مریوان می‌باشد.

  طرح گردشگری مریوان در قالب اجرای زیر ساخت ها از قبیل احداث مسجد ، محوطه سازی ، نورپردازی، نصب آلاچیق ، هدایت فاضلاب ، احداث سرویس های بهداشتی در دست اجر می باشد. 

  مطالعات طرح گردشگری از سال 1383 شروع گردیده و تاکنون حدود 25 میلیارد ریال اعتبار داشته است و در سفر هیئت محترم دولت  به عنوان یکی از مصوبات سفر تحت عنوان قطب گردشگری زریبار در استان تعیین شد. 

  ضمناً جهت اطلاعات بیشتر به سایت www.kurdistanmiras.ir متعلق به اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری استان كردستان مراجعه فرمائید.

  بخش‌ مركزی شهرستان به مركزیت شهر مریوان دارای 3 دهستان و 65 روستای دارای سكنه می‌باشد. دهستانهای این بخش عبارتند از دهستان سركل به مركزیت روستای كانی‌دینار، دهستان كوماسی به مركزیت روستای پیرخضران و دهستان زریبار به مركزیت روستای نی.مساحت این بخش حدود 753.1 کیلومترمربع و جمعیت آن تقریبا" 40000 نفر می باشد.

  بخش سرشیو به مركزیت شهر چناره دارای 2 دهستان به اسامی سرشیو به مركزیت شهر چناره و دهستان گلچیدر به مركزیت روستای جانوره و تعداد 52 روستای دارای سكنه است. مساحت این بخش حدود 1167.4 کیلومترمربع و جمعیت آن تقریبا" 14000 نفر می باشد. 

    بخش خاومیرآباد به مركزیت روستای برده‌رشه دارای یك دهستان به اسم خاوومیرآباد به مركزیت برده‌رشه و تعداد 26 روستای دارای سكنه می‌باشد.
  مساحت این بخش حدود 338 کیلومترمربع و جمعیت آن تقریبا" 12000 نفر می باشد.

  کوه ها

  در منطقه مریوان كلاً 4 تیپ عمده و 8 ناحیه اراضی تشخیص داده شده است. اراضی متقارن از نوع كوهستانی یا دشت می‌باشد. كوههای این منطقه غالباً دو نوع می‌باشند.

  كوههای مرتفع سنگی با انتهای تیز متشكل از سنگ‌های آهكی كه بایر و فاقد پوشش خاك و گیاه می‌باشد.

  كوههای جنگلی نسبتاً مرتفع با برآمدگی سنگی متشكل از سنگ‌های آهكی كه بیشتر ارتفاعات مریوان از شمال تا جنوب از این نوع می‌باشند.

  مشهورترین كوههای مریوان عبارتند از: پیازه، چل چشمه، قلعه‌برد، میراجی، گاران، ایمام، هزار مرگه، پیرالیاسی، سلطان اغزه تو، برانان و لشت شهیدان

  آب و هوا

  منطقه‌ی پوشیده از درخت مریوان شدیداً تحت تأثیر جریانها مدیترانه‌ای قرار دارد و به علت كوهستانی‌بودن و برخورد این جریانها ریزشهای جوی‌ زیادی ایجاد می‌شود. جریانهای آب و هوایی متأثر از اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه كه عامل عمده‌ی ریزش‌های كشور است ضمن عبور ازمنطقه و برخورد با كوههای زاگرس بخشی از رطوبت خود را به صورت باران و برف از دست می‌دهد. میزان متوسط ریزش‌های جوی 800 تا 850 میلی‌لیتر در سال گزارش شده است. بطور كلی آب و هوای مریوان سرد و كوهستانی متمایل به معتدل سرد و حتی مدیترانه‌ای است. در طول 33 سال گذشته سردترین ماه سالۀ دی و گرم‌ترین ماه تیر ماه بوده است. ریزش برف و باران در این شهرستان، باعث گردیده كه منطقه‌ یك از پرآب‌ترین مناطق غرب كشور باشد

  زیستگاه قلعه‌برد: در 15 كیلومتری شرق مریوان قرار گرفته كه محصور به روستاهای دری، نشكاش، كله یونجه، برده سفید، گلان، بلچه سور، انجمنه، چور و ننه بوده و از طریق روستاهای مذكور می‌توان به آن وارد شد. وجود صخره‌های بزرگ، و سنگلاخی بودن منطقه و پوشش‌های گیاهی بسیار متنوع از جمله درختچه‌های گلابی وحشی، ون، بلوط، بنه، بادام كوهی و زالزالك و آلبالوی وحشی پناهگاه خوبی برای حیوانات بزرگ جثه فراهم كرده است. كه وجود خرس قهوه‌ای وحشی از گونه‌های برجسته منطقه می‌باشد كه در سال‌های اخیر به علت حفاظت و همچنین شرایط زیستگاهی مناسب به سرعت رشد كرده و اكنون جمعیت آنها به 85 قلاده رسیده است.
  وجود چشمه‌های عظیم و آب فراوان و باغ‌های گردو و انگور هم در افزایش جمعیت این گونه نقش عمده‌ای دارند. از دیگر جانوران آن منطقه می‌توان به خرگوش، سنجاب، رودك، و تشی اشاره نمود.
  این زیستگاه در فصول مختلف سال به علت زیبایی و تنوع و همچنین گونه‌های گیاهان خوراكی و دارویی بی‌نظیر و وجود چشم‌اندازهای زیبا و پرندگان قابل شكار نظر علاقمندان به طبیعت، گردشگران، شكارچیان و اقشار مختلف مردم را به خود جلب كرده است. همچنین چشمه‌های آب جاری در دامنه‌های این زیستگاه بهترین منبع تأمین كننده آب رودخانه گردلان می‌باشند.


  جنگا ها و پوشش گیاهی

  نوع گیاهی و پوشش جنگلی یكی از جاذبه‌ها و ویژگی‌های بارز شهرستان است. سطح جنگلی این شهرستان 94335 هكتار، مراتع 137112 و زمین‌های كشاورزی 48087 هكتار می‌باشد. جنگل‌های مریوان از نظر جنگل شناسی جزء تیپ مدیترانه‌ای و مناطق نیمه مرطوب بوده و دانه‌دار و شاخه‌زا هستند. بلوط 83 درصد پسته وحشی (بنه) 7 درصد گلابی وحشی 4 درصد، افرا 3 درصد و سایر گونه‌ها حدود 3 درصد جنگل‌های شهرستان را شامل می‌شوند. در حال حاضر از میوه و سایر محصولات فرعی (شیره سقز، گز علفی، مازوج و غیره ...) بهره‌برداری می‌گردد.  مریوان از نظر مراتع نیز غنی است. ظرفیت مجاز مراتع شهرستان 258572 واحد دامی بوده و با احتساب دام موجود 103006 واحد دامی بعنوان مازاد بر ظرفیت در شهرستان تعلیف می‌شوند


  رودخانه ها

  رودخانه‌های فرعی و اصلی متعددی در این منطقه وجود دارد. رودخانه‌های فرعی شهرستان مریوان در سه مسیر عمده چشمه‌ی گردلانه زریبار و دوآب جریان یافته و نهایتاً با ملحق‌شدن به همدیگر رودخانه‌ی سیروان را تشكیل می‌دهند .رودخانه‌های مهم مریوان عبارتند از:

  رودخانه قزلچه‌سو از كوههای شمال مریوان سرچشمه گرفته و به طرف غرب جریان دارد و با اجرای پروژه بند انحرافی و احداث كانال حد روز به طول 6/5 كیلومتر قسمتی از آب آن رودخانه وارد دریاچه‌ی زریبار شده و مابقی پس از پیمودن مسافتی در حدود 15 كیلومتر به خاك عراق می‌ریزد. مساحت حوزه‌ی آن 108 كیلومتر مربع است.

  رودخانه‌ گاران كه از كوههای سرشیو سرچشمه گرفته و در محلی به نام دوآوان در نزدیك روستای تفلی (از توابع شهرستان سروآباد) با رودخانه‌ی رزاو به هم پیوسته و به رودخانه‌ی سیروان ملحق و در نهایت به خاك عراق می‌ریزد. سر شاخه‌ی دیگر رودخانه‌ی گاران از كوههای سیاناو، زریبار و عصرآباد سرچشمه می‌گیرد.

  رودخانه‌ كوماسی كه از كوههای سرشیو و كلاترزان سرچشمه گرفته و سپس به رودخانه‌ی سیروان پیوسته و به خاك عراق می‌ریزد.

  رودخانه عصرآباد كه از راه‌های اطراف روستای عصرآباد سرچشمه می‌گیرد و پس از پیوستن به رودخانه سیروان به خاك عراق می‌ریزد.

  رودخانه بایوه (بناوه‌سوته) كه از كوه‌های بایوه سرچشمه گرفته و پس از پیوستن به رودخانه زاب در شهرستان بانه به خاك عراق می‌ریزد.

  شهرستان مریوان دارای 59 میلیون متر مكعب منابع آب زیرزمینی بوده و میزان روان آب سطحی آن در حدود 2087 میلیون متر مكعب است.

  شوراهای حل اختلاف شهرستان

  در حال حاضر در شهرستان مریوان تعداد 46‌ شورای حل اختلاف وجود دارد . تعداد دوازده واحد آن در شهر مریوان، یك واحد در شهر چناره، 23 واحد در روستاهای بخش مركزی ، 7 واحد در روستاهای بخش خاومیرآباد و 1 واحد در روستای جانوره در بخش سرشیو وجود دارد. 2 واحد از 12 واحد مریوان مربوط به خانواده می‌باشد، 12 واحد اخیر فعال می‌باشند.

  شوراهای اسلامی شهر و روستا

  یكی از مهمترین و فراگیرترین نهادهای اجتماعی‌ در طول 6 سال گذشته، تاسیس نهاد شوراهای اسلامی بوده است. همچون سایر نقاط كشور این نهاد نوپا در شهرها و روستاهای تابعه شهرستان تاسیس و فعالیتهای اجتماعی، فرهنگی، عمرانی، بهداشتی و ... خود را آغاز كرده است. هم اكنون تعداد دو شهر و 131 روستای شهرستان دارای شورا است و شوراهای اسلامی بخشهای مركزی، سرشیو و خاومیرآباد و نیز شورای اسلامی شهرستان فعال هستند. ضمنا 4 روستا به دلیل نداشتن داوطلب به حد نصاب نرسیده و فاقد شورا است شورای اسلامی شهرهای مریوان و چناره هر كدام به ترتیب دارای 7و5 نفر عضو اصلی می‌باشند.

  60 روستای بخش مركزی دارای شورا بوده و 188 نفر عضو دارد. در بخش سرشیو نیز 46 روستا دارای شورای اسلامی و تعداد اعضای آن 138 نفر است. همچنین 25 روستای بخش خاومیرآباد دارای شورا بوده و 75 نفر عضو دارد . مجموعا شهرها و روستاهای تابعه شهرستان دارای 413 نفر عضو می‌باشند.

  جنسیت:

  حدود 7/0درصد(3نفر از كل اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای شهرستان) زن و3/99 درصد(410نفر) مرد می‌باشد.

  سن : میانگین سنی اعضا شوراهای اسلامی شهرها و تابعه در زمان ثبت نام ،33 سال و 8 ماه می باشد. همچنین

  از401 یك نفر عضو شوراهای اسلامی روستاهای تابعه فقط یك نفر آنها زن می‌باشد. اما وضعیت تحصیلی اعضاء شوراهای اسلامی روستا به شرح جدول زیر است :


   
  انجمن‌ها و تشكل‌های غیر دولتی شهرستان

  انجمن پیشگیری از اعتیاد

  این انجمن در سال 1380 و به منظور ایجاد حساسیت مردمی نسبت به خطر اعتیاد و گسترش مصرف آن ایجاد زمینه مشاركت مردمی جهت رسیدن به جامعه پاك، حمایت از خانواده‌های درگیر، آموزش و تبلیغ و انتقال دیدگاهها به مردم و مسئولین در زمینه اعتیاد و روشهای پیشگیری از آن از طریق ایجاد دوره‌های آموزشی برگزاری همایش‌ها و جلسات فرهنگی و آموزشی و سایر اقدامات فرهنگی در شهر مریوان تاسیس گردید.


  انجمن فرهنگی اجتماعی زنان

  كانون فرهنگی اجتماعی زنان مریوان در سال 1382 توسط تعدادی از بانوان مریوانی و بمنظور ارتقا سطح آگاهی  فرهنگی، اجتماعی زنان، حمایت و آموزشی زنان، فراهم ساختن زمینه حضور فعال زنان در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی و تلاش برای شایسته‌سالاری از طریق برگزاری كارگاه‌ها و جلسات آموزشی تاسیس گردید.

  انجمن حمایت از بیماران كلیوی
  این انجمن در سال 1377 در شهر مریوان به منظور اجرای برنامه‌های پیشگیرانه و تلاش در جهت حمایت از بیماران كلیوی و خانواده‌های آنها و همكاری با دستگاه‌های ذیربط از جمله بهزیستی- شبكه بهداشت و درمان و انجمن او و بنیادهای دیگر مرتبط تاسیس گردید. همچنین انجمن تلاش می‌كند با توسعه و تجهیز وسایل و امكانات دیالیز و اقدامات فرهنگی، تبلیغی و آموزشی جامعه را نسبت به وضعیت، مشكلات و نیازهای این بیماران آگاه سازد. هم‌اكنون 30 بیمار دیالیزی و 35 بیمار پیوندی در شهرستان مریوان وجود دارد.

  انجمن فه‌ژین
  یكی دیگر از انجمن‌های غیر دولتی شهرستان كانون فرهنگی هنری فه‌ژین(احیاء مجدد) است كه در سال 1382 توسط تعدادی از دانش‌جویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری بومی مریوان و به منظور ارتقا سطح فكر فرهنگی جامعه، احیا آثار فولكور، شناسایی و شكوفایی استعدادهای فرهنگی هنری منطقه، شناساندن فرهنگ و هنر كردی به سایر اقوام و ملت از طریق ایجاد كلاس‌ها، دوره‌ها و همایش‌های فرهنگی و هنری، تولید انواع برنامه‌های فرهنگی و هنری (نشر و ترجمه تاتر فیلم كوتاه و غیره) تاسیس گردید.

  انجمن های زیست محیطی
  در شهرستان مریوان 2 انجمن مستقل زیست‌محیطی به اسامی اوین سبز و سبز چیا وجود دارد.انجمن اوین سبز توسط تعدادی از فارغ‌التحصیلان رشته آبخیزداری و منابع طبیعی در سال 1382 و به منظور تلاش در جهت شناسایی مسایل و مشكلات زیست‌محیطی شهرستان، ایجاد فرهنگ زیست‌محیطی و حس احترام به منابع طبیعی. حمایت از حیاط وحش و تنوع زیستی منابع طبیعی، آموزش و ایجاد كارگاه‌های آموزشی برای مردان و زنان بویژه مناطق روستایی و پیشنهاد برای حل مشكلات زیست محیطی و اجرای طرح‌های تحقیقاتی در زمینه‌های زیست‌محیطی تاسیس گردید. همچنین انجمن سبز چیا توسط تعدادی از جوانان علاقمند ساكن روستاهای حاشیه دریاچه زریوار و بخش خاوومیرآباد در سال 1382 و با هدف تلاش در جهت شناساندن مكانهای توریستی به مردم سایر نقاط و تبلیغ و آموزش برای پاك‌سازی و جلوگیری از آلودگی گردشگاه‌ها، جلوه‌های طبیعی، كوهها و دریاچه زریبار با جلب مشاركت مردم تاسیس گردید.

  انجمن جوانان

  در شهرستان مریوان تنها یك انجمن مربوط به جوانان تحت عنوان جمعیت جوانان زریبار وجود دارد. این انجمن زیر نظر سازمان ملی جوانان استان كردستان از شهریورماه سال 1383 فعالیت رسمی خود را آغاز كرده است. شناسایی جوانان مستعد، فراهم‌نمودن بستر فعالیت و مشاركت جوانان در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی و علمی و ورزشی و شناسایی مناطق دیدنی شهرستان از جمله اهداف انجمن فوق‌ است.

  بیمارستان فجر مریوان
  بیمارستان فجر مریوان با 72 تخت فعال جمعیت 000/250 نفری شهرستان‌ مریوان را تحت پوشش خود دارد و با توجه به میزان مطلوب یك تخت به ازای هر 1000 نفر، سرانه تخت مریوان در حال حاضر 36% تخت به ازای هر 1000 نفر یا (یك تخت به ازای هر 2778 نفر) می‌باشد.

  اورژانس بیمارستان فجر مریوان
  شلوغ‌ترین و فعال‌ترین بخش بیمارستان است كه با 14 پزشك عمومی، در سه شیفت كاری به ارائه خدمت مشغول است كلیه دستگاه‌های ضروری از قبیل دستگاه نوار قلب، الكتروشوك، مانیتورینگ قلب و ... در این بخش موجود می‌باشد.

  بخش دیالیز بیمارستان فجر مریوان
  دارای شش دستگاه دیالیز بوده و كلیه بیماران نیازمند دیالیز را در دو شیفت صبح و عصر (و در موارد اورژانسی شب) تحت پوشش قرار داده است. بخش دیالیز بیمارستان مریوان یكی از فعال‌ترین بخش‌های بیمارستان است و با تهیه و نصب دو دستگاه دیالیز دیگر قدرت سرویس‌دهی به بیماران افزوده خواهد شد.

  بخش CCU بیمارستان فجر 
  دارای چهار تخت فعال می‌باشد كه با دستگاه‌های مانیتورینگ قلبی سانترال، ونتیلاتور الكتروشوك و سایر دستگاه‌ها و تجهیزات ضروری به مردم منطقه سرویس می‌دهند.

  پلی كلینیك (درمانگاه تخصصی) بیمارستان فجر مریوان
  دارای درمانگاه‌های داخلی، كودكان، زنان و زایمان، روانپزشكی، پوست، چشم پزشكی، دندان‌پزشكی، ارتوپدی و عمومی است و دارای دستگاه‌های اتورفراكتومتر، اسلیت لامپ، اندوسكوپی و سار دستگاه‌های ضروری است و در شش روز هفته فعال می‌باشد.
  پزشکان و متخصصین
   

   تعداد بیمارستان بوعلی سینا مریوان این بیمارستان در زمینی به مساحت 8000 مترمربع که عملیات اجرایی آن از سال 1372 آغاز شد. بیمارستان در آذر ماه سال 1384 با صرف اعتباری در حدود 40 میلیارد ریال با 64 تخت وبخش‌های زنان و زایمان ، جراحی زنان، كودكان و نوزادان ، جراحی مردان ، داخلی،CCU ، اتاق عمل ،اورژانس، رادیولوژی،سونوگرافی، آزمایشگاه ، داروخانه ، درمانگاه تخصصی ، درمانگاه دیابت ، تست ورزش کار خود را شروع کرد. به این ترتیب جمع تخت های بیمارستان شهرستان مریوان به 164 تخت افزایش یافت.  

  شهرستان مریوان دارای 5 مرکز بهداشتی درمانی شهری و هشت مرکز بهداشتی درمانی روستایی بوده که بیش از 40 خانه بهداشت روستایی را تخت پوشش قرار داده و مشغول ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم شهر و روستا می باشد.

   
  تعریف بازارچه مرزی
  بر اساس ماده 22 مقررات صادرات و واردات مصوب هیأت وزیران بازارچه مرزی محوطه ای است محصور واقع در نقطه صفر مرزی و در جوار گمركات مجاز به انجام تشریفات ترخیص كالا یا مكانهایی كه طبق تفاهمنامه های منعقد شده بین جمهوری اسلامی ایران و كشورهای همجوار تعیین می شود .

  موقعیت بازارچه مرزی باشماق
  بر همین اساس شهرستان مریوان با توجه به دارا بودن بازارچه مرزی و قابلیت تبدیل آن به مرز رسمی می تواند در توسعه بازرگانی منطقه و اشتغال زایی به رونق اقتصادی کشور كمك نماید .
  بازارچه مرزی باشماق در فاصله 17 كیلومتری غرب شهر مریوان در جوار روستای مرزی باشماق قرار دارد . طرح توسعه بازارچه مرزی باشماق در قالب 32 هكتار در حال اجرا می باشد . از سال 1369 عملاً فعالیت اقتصادی از طریق مرز باشماق با كردستان عراق شروع شده است و این مبادلات به دلایل قومی و ویژگیهای خاص منطقه روز به روز تقویت شده و توانسته به عنوان اولین بازارچه مرزی جمهوری اسلامی ایران با كشور عراق بستر مناسبی را جهت فعالیت اقتصادی فراهم نماید . بطوریكه در غیاب گمرک رسمی این بازارچه توانسته بخوبی در صادرات کشور به شمال عراق حتی به مناطق مرکزی این کشور نقش اساسی ایفاء نماید.


  نحوه اداره بازارچه مرزی

  بر اساس ماده 23 مقررات صادرات و واردات مصوب هیأت وزیران ایجاد تأسیسات اداری و زیر بنایی ، همچنین تأسیسات مورد نیاز گمرك برای استقرار مأموران خود و سایر سرمایه گذاریها در بخش ایرانی بازارچه مرزی و چگونگی فعالیت و تردد افراد به بازارچه به عهده فرمانداری محل می باشد .
  سایر ارگانهای مستقر در بازارچه
  بر اساس ماده 22 مقررات صادرات و واردات مصوب هیأت وزیران مبادلات بازارچه مرزی از طریق مجاری رسمی مأموران وزارت بازرگانی ، گمرك و نیروی انتظامی و با اعمال دقیق مقررات مربوط در خصوص نوع و میزان كالاهای وارداتی و صادراتی و دریافت حقوق دولت ، صورت می گیرد . ثبت آماری در محل بازارچه توسط نماینده وزارت بازرگانی انجام می گیرد و گمرك بازارچه نیز با بیش از20 نفر پرسنل اعمال مقررات صادرات و واردات و نظارت بر رعایت آن و كنترل درب ورود و خروج بازارچه را به عهده دارد .
  اهمیت بازارچه
  ناامنی در مناطق مرکزی کشور عراق سبب گردیده بسیاری از تجار و بازرگانان عراقی ترجیح دهند کالاهای مورد نیاز خود را از ایران و از طریق بازارچه مرزی باشماق تحویل گیرند و این وضعیت سبب بالا رفتن تراکم کار و ازدحام بازارچه شده و اگر قبلا مناطق و روستاهای همجوار بازارچه در آنسوی مرز نیازمندیهای خود را از این محل تأمین می کردند اکنون باشماق بعنوان یک مرکز حیاتی برای کشور عراق و یک محور اساسی در توسعه صادرات کشور ما تبدیل شده است. آمار صادرات حدود یک میلیون دلار روزانه اعم از پیله وری و یا خروجی سایر گمرکات از طریق بازارچه خود گویای اهمیت و حساسیت بازارچه باشماق می باشد. میوه ، سیمان، لبنیات ، انواع کاشی ، کولر، یخچال ، وسایل پلاستیکی و غیره از جمله اقلام عمده صادراتی از طریق این بازارچه می باشد.

  ترانزیت کالا
  بازارچه مرزی باشماق در غیاب گمرک رسمی کار صادرات و واردات برابر مقررات مربوطه را انجام داده و علاوه بر آن عملیات ترانزیت خارجی از جمله فعالیتهای اصلی بازارچه بوده به طوری که اکنون بیش از پنجاه شرکت ترانزیت حمل و نقل بین المللی عملیات ترانزیت کالا را از مبدا و یا به مقصد کشورهای خارجی انجام داده و تعداد بیشتری نیز در این رابطه مشغول بکار بوده که در نه ماه سال 1383 به ارزش 29702048 دلار کالا ارز طریق بازارچه باشماق به مقصد کشورهای خارجی ترانزیت گردیده که عمدتاٌ آهن قراضه از کشور عراق به مقصد کشورهای شرق آسیا بوده است.

  بازارچه

  وسعت بازارچه بیش از 32 هکتار بوده که بر اساس برنامه ریزی انجام گرفته در همین محل در فضای به وسعت هشت هكتار پروژه احداث بازارچه جدید باشماق كه عملیات عمرانی آن از سنوات قبل آغاز شده در دست اقدام بوده كه با اتمام این پروژه فعالیتهای پیله وری بازارچه به این محل انتقال پیدا خواهد كرد و در فضای 24 هكتار باقیمانده با عنایت به پیگیریهای بعمل آمده و پتانسیلهای موجود در محل برای گمرك رسمی در نظر گرفته شده و در همین مكان نیز برنامه احداث 30 انبار ، 8 واحد مجتمع خدماتی تجاری در سه طبقه با تعداد هزار اتاق ، سردخانه از سوی بخش خصوصی در دست اقدام می باشد كه در صورت اجرای این پروژه مرز باشماق از لحاظ امكانات ساختاری متحول خواهد شد و در این راستا استانداری كردستان تغییر مسیر جاده سنندج ، مریوان بمنظور كوتاه كردن مسافت و دو بانده كردن جاده مریوان به بازارچه در دست اجرا دارد و با تكمیل آنها مرز باشماق نقش تعیین كننده را در دسترسی به بازار كشور عراق( و حتی کشورهای همسایه عراق مانند سوریه ) توسعه صادرات كشور ایفاد خواهد كرد . هر چند در شرایط كنونی با امكانات فعلی روزانه حدود 600 كامیون كالا از طریق این بازارچه وارد و یا خارج می شوند بطوریكه در نه ماهه سالجاری ( 1383 ) خروجی سایر گمركات 924/663/101 دلار و پیله وری به ارزش 23336618 دلار كالا از طریق بازارچه به كشور عراق صادر شده است و نحوه سازماندهی و مدیریت بازارچه از سوی فرماندار مریوان بطرقی بوده که هیچ كالای صادراتی در طول شب در بازارچه باقی نمانده و هر محموله ای كه وارد بازارچه گردد در همان روز بعد از تشریفات قانونی از بازارچه صادر می شود تا تجار و پیله وران با حداقل هزینه و در كمترین زمان بتواند كالاهای خود را به بازار مقصد برسانند .

  علاوه بر اماكن غذا خوری و تعدادی مغازه شركتهای بار بری ، نمایندگی سازمان پایانه های حمل و نقل ، در بازارچه حضور داشته و عملیات ساختمانی احداث یک باب رستوران بزرگ ، هتل در بازارچه از سوی بخش خصوصی در دست اقدام بوده كه پیش بینی می گردد از این پروژه ها تا پایان خرداد ماه سال 1384 به بهره برداری برسد .
  تعداد 30 نفر کارمند دستگاههای دولتی اعم از گمرک ، فرمانداری ، بازرگانی ،پست بانک، پایانه و حمل ونقل و قرنطینه کشاورزی در طول روز در بازارچه مشغول انجام وظایف اداری می باشند

  علاوه بر آن به منظور تسهیل عملیات ارزی در بازارچه مقرر شده در آینده نزدیک نمایندگی بانک ملی در محل بازارچه مستقر و عملیات ارزی تجار و بازرگانان ایرانی و خارجی را انجام دهد. با این حال ،در خارج از محوطه بازارچه بمنظور ایجاد امکانات رفاهی برای رانندگان تیر پارک و پارکینگ کامیونها و استراحتگاهها رانندگان توسط بخش خصوصی ایجاد گردیده است

  در بازارچه مرزی باشماق علاوه بر دارندگان کارت بازرگانی که عملیات خروج کالای سایر گمرکات کشور را انجام می دهند بیش از 300 نفر پیله ور و تعداد زیادی شرکتهای تعاونی مرزنشینان که عمدتاٌ فعالیتهای صادراتی داشته حضور دارند و در این راستا تعدادی بیش از 1000 نفر کارذگر ساده مشغول تخلیه و بارگیری در داخل بازارچه می باشند.

  پروژه فیبر نوری بازارچه به بهره برداری رسیده که علاوه بر افزایش تعداد تلفنهای ثابت این منطقه تجاری نیز تحت پوشش تلفن همراه قرار گرفته است.

  طبق آمار درسال 1387 تعداد 13142 نفر بهره بردار مشغول فعالیت بوده اند. میزان کل تولیدات زراعی 34330 تن در سال و میزان کل تولید محصولات باغی 14412 تن، تولید محصولات دامی 37987 تن و میزان تولید شیلات 200 تن در سال می باشد.

  زراعت
  زراعت در شهرستان مریوان بدلیل ویژگیهای طبیعی منحصر به خود از جمله زمینهای صاف ، هموار و مستعد در شمال و جنوب زریوار و همچنین ریزش نزولات جوی از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است . مهمترین محصولات زراعی و مرسوم در شهرستان مریوان گندم ، جو ، برنج ، ارزن ، نخود ، یونجه ، توتون ، شبدر ، تنباكو ، سبزی و صیفی جات می باشند.آب مورد نیاز محصولات كشاورزی از منابع آبی شامل رودخانه های فصلی و دائمی ، چاههای عمیق حفر شده در شمال و جنوب دریاچه ، چاههای سطحی پراكنده ، چشمه سارها و قنوات تأمین می شود. كوچك بودن قطعات زراعی، عملا“ كاربرد ادوات كشاورزی و اجرای الگوی كشت منطقه ای را در این شهرستان با مشكل روبرو كرده است و بمنظور جمع آوری و مهار آبهای سطحی، زهكشی اراضی زهدار و یكپارچگی اراضی به اجرای طرحهای كوچك و بزرگ و ساماندهی امور مزرعه نیاز است.

  شهرستان مریوان به علت كوهستانی بودن و داشتن ارتفاعات بلند و برفگیر دارای آبهای سطح الارضی فراوان می باشد. عمده منابع آبهای سطح الارضی شهرستان، چشمه ها و رودخانه های فصلی و دائمی می باشند. مهمترین رودخانه های این شهرستان كه تاثیر بسزایی در آبیاری محصولات كشاورزی منطقه دارند عبارتند از قزلجه سو ، چم انجیران ، شیان ، گردلان ، كاكوذكریا ، ده بنیاد ، هاله كوكان چناره و زریبار .

  نظر به اینكه شهرستان مریوان دارای 13000 هكتار دشت در حاشیه دریاچه زریوار می باشد بمنظور استفاده بخش دولتی از منابع آبی و خاكی و در نهایت افزایش سطح تولید محصولات كشاورزی ، تاكنون با استفاده از اعتبارات بخش دولتی مقدار 1050 هكتار از اراضی شمال دریاچه، و جاده های بین مزارع مجهز گردیده اند.

  نكته قابل توجه اینكه در اكثر روستاهای شهرستان كشاورزی تنها بمنظور تامین مایحتاج زندگی صورت می گیرد و دلیل عدم استفاده از ادوات كشاورزی پیشرفته ، عدم استفاده از كودهای شیمیایی سطح تولید محصولات كشاورزی پایین بوده و تنها در دشتهای اطراف دریاچه زریوار جلوه هایی از كشاورزی مكانیزه به چشم میخورد.


  دامداری
  شهرستان مریوان به دلیل واقع شدن در منطقه کوهستانی، داشتن آب و هوای مناسب ، تنوع پوشش گیاهی و برخورداری از مراتع سرسبز و پرعلف از دیرباز محل مناسبی برای دامپروری بوده و بعضی از مردم روستاها از طریق خرید، نگهداری و فروش دام، امرار معاش می نمایند. در این شهرستان در پایان سال 87 تعداد 425000 واحد دامی در حال فعالیت می باشندکه سالانه در حدود 29000 تن شیر خام 38000 تن گوشت قرمز و 5120 تن گوشت مرغ و 3/1 تن تخم مرغ و 64 تن عسل تولید می کنند. میزان کل تولید محصولات دامی 37987 تن در سال می باشد.

  137000 هکتار مراتع درمریوان وجود دارد و 95672 تن علوفه خشک در سال تولید می نماید. در حال حاضر یک واحد کشتارگاه صنعتی با ظرفیت کشتار 1000 قطعه در ساعت با تعدا د50 نفر پرسنل مشغول به فعالیت می باشد که روزانه در حدود 18 تن گوشت به بازار تحویل می دهد. همچنین دو واحد نیمه صنعتی گاوداری با ظرفیت 400 راس دام در حال فعالیت می باشد .

  در حال حاضر دو واحد شیلات ماهیان گرم آبی با ظرفیت 12 تن در سال فعال و با احتساب ظرفیت 185 تنی زریوار سالیانه 200 تن شیلات در شهرستان مریوان تولید می شود.

  زنبورداری

  شهرستان مریوان با داشتن مراتع غنی و سرسبز،پوشش گیاهی متنوع و داشتن باغهای پر درخت و سرسبز مکانی بسیار مناسب برای پرورش زنبور عسل می باشد. مردم این منطقه بعضا در کنار کار کشاورزی به زنبورداری هم می پردازند. در سال 1382 تعداد کلنی های مدرن زنبور عسل 2585 فروند و تعداد کلنی های بومی 6235 فروند گزارش شده است میزان تولید عسل در کلنی های مدرن 28 تن و در کلنی های بومی 33 تن بوده است مجموع تولید زنبور عسل در شهرستان مریوان در سال 82 به 61 تن رسید.

  در پایان سال 1387 مزان تولید عسل به 64 تن در سال رسید.

  وضعیت پرورش طیور

  مردم این شهرستان در سالهای اخیر به منظور تولید گوشت سفید به پرورش طیور در مرغداریها روی آورده اند.

  در حال حاضر 33 واحد مرغداری با ظرفیت کلی 731000 قطعه در ها دوره سالانه فعال بوده و 285 نفر در این واحد ها مشغول به کارند.


  شهرستان مریوان از جمله شهرستانهایی در استان كردستان است كه در دهه‌ی 60 به دلیل جنگ تحمیلی و حوادث ناشی از آن و در دهه‌ی 70 به دلیل دستیابی و خرید و فروش كالاهای خارجی و داخلی و دایر شدن بازارچه مرزی، تغییرات جمعیتی چشمگیری داشته است. این تغییرات جمعیتی مشتمل بر مهاجرت ساكنین روستاهای مرزی و شهر مریوان به سایر نقاط شهرستان‌ و استان در زمان جنگ تحمیلی و برگشت آنان و نیز مهاجرت عده‌ی بسیاری از شهرها و استانهای همجوار به شهر مریوان، روستای كانی‌دینار و جوجه‌سازی و روستاهای حاشیه‌ی دریاچه‌ی زریبار بدلیل مبادلات مرزی مجاز و غیرمجاز و پتانسیل های گردشگری می‌باشد.

   براساس آخرین آمار در سرشماری سال 85 کل جمعیت 153271 بوده است. که 74327 نفر زن و 78944 نفر مرد می باشند. از کل این تعداد در حدود 93686 نفر جمعیت شهری و 59585 نفر جمعیت روستایی می باشند.بر اساس این آمار 20921 نفر افراد زیر بیست سال می باشند که 10196 نفر زن و 10725 نفر مرد می باشند.  لوگوها
  دوستان
  فال حافظ
  آرشیو ماهانه
  ارتباط با مدیر
  Google

  در این وبلاگ
  در كل اینترنت
  کد جستجوگر گوگل
  دریافت كد
  Powered by
  Abzarak.com

  تعبیر خواب آنلاین

  تعبیر خواب

  دیکشنری آنلاین

  دیکشنری آنلاین

  خدمات وبلاگ نویسان // setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);