تبلیغات
تعاون و تعاون گران استان کردستان - اساسنامه شرکت های تعاونی در سال 89
امروز : | آخرین بروز رسانی :
موضوعات
برگزاری آزمون صنایع دستی در روستای بیساران مورخ 26/2/1390(1) گزارش سفر مقام عالی وزرات تعاون و هیئت همراه به شهرستان سروآباد(1) تعاونو علی البر والتقوی(1) دستور العمل تشکیل شرکت های تعاونی و اتحادیه ها1(1) دستور العمل تشکیل شرکت های تعاونی و اتحادیه ها 2(1) تماس با اداره کل تعاون استان کردستان و شهرستانها(1) اطلاعات عمومی شهرستان مریوان(1) وضعیت زمین و زلزله در منطقه سروآباد(1) دریاچه زریبار و تاریخچه آن(1) ٩٣ درصد جمعیت سروآباد در تعاونی‌ها عضویت دارند .(1) نمایی از شهرستان سروآباد و تاریخچه آن(1) پیشینه تاریخی اورامانات(1) موقعیت جغرافیای شهرستان مریوان(1) 60 مورد از بایسته های نظام مالی شرکت های تعاونی(1) موقعیت جغرافیایی شهرستان سروآباد(1) بازارچه ها تدبیری برای معیشت مرزنشینان و امنیت مناطق مرزی(1) مالیات بر درآمد اتفاقی(1) مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی(1) پرسش و پاسخ مالیاتی 2(1) مرجع حل اختلاف مالیاتی (ماده 244 تا 251 قانون مالیاتهای مستقیم) :(1) مواد 189 الی 202 قانون مالیاتی (مواد بخشیدگی قوانین مالیاتی)(1) ماده 131 قانون مالیات مستقیم(1) وزیر تعاون خبر داد:معافیت مالیاتی تعاونی ها در سال آینده(1) اعمال ۲۵ درصد تخفیف مالیاتی تعاونی‎ها(1) مزایای تشکیل شرکتهای تعاونی(1) ویژگیهای تعاون(1) کاهش قیمت محصولات تعاونی ها با هدفمندی یارانه ها(1) روستای دیوزناو(1) ظرفیت خالی دربخش پرورش ماهیان سردآبی کردستان به انتظار بهره برداراست(1) بزرگترین مجتمع پرورش ماهی خاورمیانه نیازمند اعتبار است(1) رئیس اداره تعاون سروآباد گفت: به زودی کلنگ 96 واحدی مسکن مهر سروآباد به زمین زده می‌شود.(1) تیر سال ۹۰ آخرین فرصت تعاونی‌ها برای اخذ اعتبار ایران کد(1) اساسنامه شرکت های تعاونی در سال 89(1) حداقل انتظارات قانونی اداره تعاون از شرکتهای تعاونی(1) عملکرد تعاونی های مرزنشین تا 30/9/88(1) ‹‹ دستورالعمل تشكیل تعاونیها ››(1) بایسته های بودجه سال 90(1) ضرورت ها و بایسته های مبارزه با فقر(1) بایسته‌های اقتصادی و کلیدواژه‌های امید‌بخش(1) جایگاه بانک مرکزی در دیگر کشورها(1) منابع صندوق توسعه ملی فقط برای بخش‌های غیردولتی(1) داروی تلخ برای درمان اقتصاد بیمار ایران(1) اشتغال، چالش عمده اقتصاد ایران(1) مالیات به زبان ساده(1) مالیات بر ارزش افزوده چگونه محاسبه می شود(1) برخی از مواد قوانین مالیاتی(1) چگونه یک تعاونی را شروع کنیم(1) بررسی نقش تعاونی ها در اقتصاد ملی کشورها؛(1) عوامل موثر بر توانمند سازی تعاونی ها(1) آسیب شناسی تعاونی های مرزنشین(1) نقش تعاونی ها در اقتصاد جهان(1) لیست نمرات اسامی حاضر در آزمون قانون و مقرات بخش تعاون1(1) لیست نمرات اسامی حاضر در آزمون قانون و مقرات بخش تعاون 2(1) دانستنی های مالیاتی(1) 70 هزار نفر در تعاونی‌های مرزنشین كردستان فعالیت می‌كنند(1) فرماندار شهرستان سروآباد:سهام عدالت نقش مهمی در افزایش سطح رفاه اقشار كم‌درآمد داشته است(1) بخشنامه شرایط معافیت مالیاتی شركتهای تعاونی و خصوصی(1) متن بخشنامه(1) مالیات بر درآمد شرکت های تجاری و موسسات غیر تجاری(1) درباره شرکت تعاونی :(1) اخذ ایران کد(1) وضعیت تعاون در نظر مجلس و دولت(1) پرسش و پاسخ ( ثبت شرکت ها ، رتبه بندی شرکتها )(1) انواع تعاونیها(1) تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی(1) برداشت انار در باغ های سروآباد(1)
نظرسنجی
 • سایت اداره تعاون شهرستان سروآباد تا چه اندازه توانسته است رضایت مندی شمارا بدست آورد؟
 • جستجو
  آمار
  :: بازدید های امروز:
  :: بازدید های دیروز:
  :: بازدید های این ماه:
  :: بازدید های ماه قبل:
  :: بازدید های کل:
  :: كل مطالب :
  d2m6jirylce8ycvutzwp.jpg kk3hfpyykl9f2dru9up7.jpg 2ol5izoa60vb8r6kyeu4.jpg 17wt9do7csbnxyhfse8p.jpg 7gehij6n0mw7jiqjjqy.jpg
  لینکستان
  دیگر

  ((سال تولید ملى و حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانى بر ملت شریف ایران بخصوص تعاون گران ایران اسلامی مبارک باد))
  ............((تعداد 46 نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی در سمت های هیات مدیره،مدیر عامل و بازرس در شرکتهای تعاونی شهرستان سروآباد جذب شدند.))............ روابط عمومی اداره تعاون شهرستان سروآباد ،مقدم شما را به این سایت گرامی می دارد

  سلام بازدید کننده عزیز **** **** جهت بهتر شدن سایت نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را در قمست ارتباط با مدیر سایت ثبت نمایید ****با تشکر روابط عمومی اداره تعاون شهرستان سروآباد
  نوشته34
  اساسنامه شرکت های تعاونی در سال 89
  نوشته : آزاد جام خانه | درتاریخ : چهارشنبه 25 اسفند 1389 | درساعت : ساعت 14 و 03 دقیقه و 22 ثانیه
  موضوع : اساسنامه شرکت های تعاونی در سال 89 ،


  اساسنامه شرکت های تعاونی در سال 89

  جمهوری اسلامی ایران

  وزارت تعاون

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  اساسنامه

   

  شركت تعاونی ...................................................

   

   

   

   

   

   

   

   

  وزارت تعاون

  مقدمه :

  حسن تعاون مدنیت و داد

  مایه الفت بود و اتحاد

  قرآن كریم همه مؤمنان را به همكاری و همدلی در امور خیر و رعایت تقوی فراخوانده است. با الهام از این اصل مقدس, قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران سعی بر تحقق فراخوان الهی دارد. براین پایه, اصول 43 و 44 قانون اساسی, رسالت سنگین تحقق عدالت اقتصادی و پیشگیری از تمركز و تداول ثروت در دست افراد و گروههای خاص را تأمین می‌كند و زمینه را برای جلوگیری از تیبدیل دولت به یك كارفرمای بزرگ مطلق آماده می‌سازد. حال بر یك یك اعضای شركتهای تعاونی است تا با همراهی و همدلی و حس تعاون و معاضدت به گسترش این فكر و عمل به این اندیشه همت گمارند.

  متن حاضر اساسنامه شركت تعاونی ................................................................ می‌باشد كه براساس قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب سیزدهم شهریور سال 1370 كه ملهم از اصول 43و44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می باشد تهیه و تنظیم گردیده و بعنوان یك میثاق و سند همكاری مورد توافق و تفاهم اعضاء قرار گرفته و به تصویب آنها رسیده است.

  اعضای تعاونی ....................................... در آغاز این همكاری خجسته و مشاركت مبارك كه ‹‹آزادانه و با اختیار كامل›› و با قبول سهم در ‹‹مشاركت اقتصادی›› آنرا پذیرفته اند, تعهد می نمایند كه ضمن انجام وظیفه در قبال مسئولیت خود با رعایت ‹‹حقوق مساوی اعضاء›› كوشش فردی و تلاش همگانی شان را همراه با ‹‹كسب علم و آگاهی و بكارگیری مستمر دانش روز››برای موفقیت هرچه بیشتر اهداف این همیاری و مشاركت با تأكید بر ‹‹خودگردانی و خوداتكایی›› بكار گیرند. باشد كه در راستای تحقق هدفهای تعاونی و با عنایت به اصول عمومی همیاری و تعاون كه در فرهنگ اسلامی و ایرانی , ریشه ای پای برجا و پیشینه‌ای دیرینه دارد , شاهد گامهای استوار و دستان پرتوان تك تك اعضاء باشیم كه همدلانه برای رشد و توسعه فرهنگ تعاونی و گسترش روحیه مشاركت جو و مشاركت پذیر , فعالانه دست بهم داده اند و می كوشند تا همسو و هم جهت ‹‹در كنار كلیه تعاونگران كشور›› در جهت ایجاد اشتغال مولد و ارائه خدمات عادلانه و منصفانه مورد نیاز مردم و راه اندازی چرخهای تولید و خدمات , با افزایش بهره وری و بكارگیری پس اندازهای هر چند مختصر , ضمن تحقق عدالت اقتصادی و اجتماعی ‹‹یاری رسان جامعه›› و دولت نیز باشند

   

  امضای هیئت رئیسه مجمع عمومی

   

   

  فصل اول

  ماده1- نام : شركت تعاونی........................................... و نوع آن ............................... است كه در این اساسنامه به اختصار, ‹‹تعاونی›› نامیده می شود.

  درصورتی كه تعاونی به منظور اشتغال اعضاء تأسیس شود و در امور مربوط به تولیدات كشاورزی,دامداری,پرورش و سید ماهی , صنعتی,معدنی, توسعه و عمران شهری روستایی و عشایری, احداث مسكن , تولیدات فرهنگی و نظایر اینها فعالیت كند. نوع آن , تولیدی, خواهد بود.

          درصورتیكه به منظور تأمین نیازمندیهای مشترك اعضاء تأسیس شود و در امور مربوط به تهیه و توزیع كالا , تهیه مسكن , خدمات مربوط به اداره مجتمع های مسكونی , خدمات صادرات , اداری , آموزشی , بهداشتی درمانی , مشاوره ای , اشتغال و سایر زمینه ها برای اعضاء فعالیت كند
  , توزیعی , خواهد بود.

  درصورتیكه تعاونی بخواهد به هر دو نوع فعالیت بپردازد نوع آن تولیدی- توزیعی خواهد بود. درهرحال باید در جای خالی حسب مورد عبارت
  ,تولیدی , یا ,توزیعی, و یا , تولیدی- توزیعی , درج شود.

  ماده2- اهداف تعاونی :

  1-      ترویج و تحكیم مشاركت , همكاری و تعاون عمومی.

  2-      تأمین نیازهای مشترك اقتصادی , اجتماعی و فرهنگی اعضاء و كمك به تحقق عدالت اجتماعی.

  3-       

  4-       

  بندهای 1و2 اهداف عمومی هستند و تعاونی باید هدف و یا اهداف اختصاصی خود را متناسب با نوع تعاونی در جاهای خالی بنویسید. برخی اهداف اختصاصی عبارتند از : تأمین اشتغال اعضاء , تأمین نیازهای حرفه ای و شغلی اعضاء , تأمین نیازهای مصرفی و رفاهی شخصی و خانوادگی اعضاء, تأمین مسكن اعضاء و . . . .

  ماده3- موضوع فعالیت :

  ----------------

  ----------------

  ----------------

  (موضوع فعالیت تعاونی باید با توجه به اهداف موضوع ماده 2 این اساسنامه و طرح تأسیس تعاونی كه حسب مورد به تصویب اداره یا اداره كل تعاون و یا دفتر ستادی ذیربط در وزارت تعاون رسیده است نوشته شود. به دفترچه راهنمای اهداف و موضوع فعالیت تعاونیها مراجعه شود درهرحال تعاونی می تواند برای انجام موضوع فعالیت مورد نظر اقدامات ذیل را هم بعمل آورد كه برحسب نظر اعضاء قابل درج در این ماده خواهد بود.)

  -  اخذ وام قرض الحسنه و سایر تسهیلات اعتباری از منابع بانكی , صندوق تعاون و دیگر مؤسسات مالی اعتباری و اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر.

  -  اخذ كمك و هدایای نقدی و غیرنقدی از دولت , اشخاص حقیقی و یا حقوقی.

  -  تودیع وجود به حساب سپرده بلندمدت و كوتاه مدت در بانكها و یا صندوق تعاون.

  -  مشاركت با اشخاص حقیقی و حقوقی با اولویت تعاونیها.

  -  سرمایه گذاری و خرید سهام اتحادیه تعاونی مربوطه و یا سایر شركتها و مؤسسات عمومی , تعاونی و یا خصوصی.

  -  مشاركت دادن اعضاء و خصوصاً مدیران تعاونی در دوره های آموزشی تخصصی برای ارتقای سطح تولید و خدمات.

  تبصره1- درصورتیكه برای انجام هریك از فعالیتهای موضوع تعاونی, نیاز به اخذمجوز از مراجع ذیصلاح قانونی باشد تعاونی مكلف به اخذ آن است.

  تبصره2- ...........................................

  تبصره3- ...........................................

  (حسب موضوع فعالیت تعاونی ممكن است لازم باشد تبصره یا تبصره‌های دیگری اضافه‌شود-به‌دفترچه راهنمای موضوع‌فعالیت‌ها مراجعه گردد و تبصره های اضافی نوشته شود ).

  ماده4- حوزه عملیات تعاونی : ............................................. می باشد.

  (محدوده جغرافیایی فعالیت تعاونی مانند روستا , شهر , شهرستان , استان یا سراسر كشور  نوشته شود).

  ماده5- مدت تعاونی از تاریخ ثبت ....................................... است.

  (مدت تعاونی می تواند نامحدود و یا برای مدتی محدود تعیین شود, در هر حال در تعاونیهای مسكن مدت محدود و حداكثر 5 سال خواهد بود.)

  ماده6- مركز اصلی عملیات تعاونی ......................................................................................................و نشانی آن ......................................................................................................................................................................... است.

  هیئت مدیره می تواند اقدام به ایجاد شعب و دفاتر نمایندگی در سایر نقاط داخل و خارج از كشور نموده و یا عندالاقتضا در مورد تغییر آن اقدام كند؛ دراینصورت میبایست موضوع را به مرجع ثبت تعاونی اعلام تا نسبت به ثبت آگهی آن در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران اقدام گردد یك نسخه از آگهی مزبور نیز توسط هیئت مدیره باید حسب مورد به وزارت تعاون و یا اداره كل تعاون استان محل مركز اصلی تعاونی ارسال گردد.

  (شهرویاروستایی كه اداره امور تعاونی درآن مستقر است بعنوان مركزاصلی تعاونی باید نوشته شود؛نشانی دفتر مركزی (مركز اداره امور تعاونی) نیز بعنوان نشانی مركز اصلی درج شود.)

  ماده7- سرمایه اولیه تعاونی مبلغ........................................ ریال‌است‌كه‌به .................. سهم ...................... ریالی منقسم گردیده است,مبلغ....................................ریال آن نقداً توسط اعضاء‌پرداخت و مبلغ.................................... ریال آن توسط....................(دستگاههای‌موضوع‌ماده17قانون‌بخش تعاونی درصورتیكه‌شریك تعاونی باشند باید نوشته شود)تأمین‌ومعادل ...................................... ریال نیز بصروت آورده نقدی توسط اعضاء/دستگاههای موضوع ماده17 قانون تقویم و به تعاونی تسلیم و مابقی در تعهد آنها می باشد.

  ماده8- هریك از اعضای تعاونی باید حداقل معادل یك‌سوم مبلغ اسمی سهامی راكه خریداری نموده, درموقع تأسیس تعاونی پرداخت كند.

  تبصره-اعضا مكلفند ظرف مدتی كه مجمع عمومی عادی تعیین می كند و از دوسال تجاوز نخواهد كرد مبلغ پرداخت نشده سهام خودرا تأدیه نمایند.

  ماده9- سهم اعضاء در تأمین سرمایه تعاونی برابر است مگر اینكه مجمع عمومی عادی تصویب نماید كه بعضی از اعضا سهم بیشتری تأدیه نمایند؛دراینصورت حداكثر میزان سهام هر عضو نباید از 15 درصد سرمایه تعاونی تجاوز كند.

   

  ماده10- سهام تعاونی بانام و غیرقابل تقسیم است و انتقال آن به اعضا یا متقاضیان عضویت (واجدشرایط) جدید با موافقت هیئت مدیره و با رعایت سقف موضوع ماده 9 مجاز می باشد.

  ماده11- تعاونی ظرف مدت یكسال از تاریخ ثبت یا افزایش سرمایه ,حسب مورد برای هریك از اعضاء به میزان سهامی كه خریداری كرده اند ورقه سهم صادر و تحویل خواهد نمود.

  تبصره1- ورقه سهم باید متحدالشكل,چاپی و دارای شماره ترتیب بوده و نام تعاونی و شماره ثبت آن و مبلغ اسمی سهم و تعداد سهامی كه هر ورقه نماینده آن است در آن درج و به امضای مدیرعامل و یك نفر از اعضای هیئت مدیره كه دارای امضای مجاز است برسد؛ مادام كه اوراق سهام صادرنشده تعاونی باید به اعضا گواهینامه موقت سهم كه معرف تعداد,مبلغ اسمی و مبلغ پرداخت شده است تحویل نماید.

  تبصره2- نام و نشانی و تعداد سهم هریك از سهامداران و موارد نقل و انتقال آن باید در دفتر سهام تعاونی به ثبت برسد. هرنقل و انتقالی كه بدون رعایت تشریفات فوق بعمل آید, از نظر شركت فاقد اعتبار است.

   

  فصل دوم- مقررات مربوط به عضویت

  ماده12- عضویت در تعاونی برای كلیه واگذین شرایط اعم از اشخاص حقیقی و یاحقوقی غیردولتی كه نیاز به خدمات تعاونی داشته باشند آزاد است :

  الف-شرایط عمومی

  1-      تابعیت جمهوری اسلامی ایران.

  2-      عدم ممنوعیت قانونی و حجر.

  3-      عدم عضویت همزمان در تعاونی مشابه.

  4-      درخواست‌كتبی‌عضویت‌و‌تعهدرعایت مقررات اساسنامه و خرید حداقل................. سهم از سهام تعاونی.

  ب-شرایط اختصاصی

  ....................................

  ....................................

  ‍‍‍)تعاونی می تواند دارای شرایط عضویت اختصاصی باشد,دراینصورت درجای خالی شرایط اختصاصی باید نوشته شود مانند:ساكنین استان,شهرستان و یا روستا و محله خاص ایثارگران.................... دانشجویان .................. صاحبان حرفه..................... كارمندان یا كارگران سازمان معین فارغ التحصیلان .................... و....................

  تبصره-احراز شرایط عضویت هر متقاضی بعهده هیئت مدیره است و هیچگونه تبعیض یا محدودیتی برای عضویت واجدین شرایط نباید وجود داشته باشد مگر به سبب عدم كفایت امكانات و ظرفیت تعاونی هیئت مدیره مكلف است در مواردی كه متقاضیان فاقد هریك از شرایط مذكوره باشند,درخواست عضویت آنها را ردكند.

  ماده13- مسئولیت مالی اعضاء در تعاونی محدود به میزان سهم آنان می باشد مگر آنكه در قرارداد ترتیب دیگری شرط شده باشد.

   

  تبصره- مسئولیت دستگاههای عمومی تأمین كننده سرمایه تعاونی(موضوع ماده17 قانون) به میزان سرمایه متعلق به آنان می باشدمگر در قرارداد ترتیب دیگری شرط شده باشد.

  ماده14- كلیه اعضاء مكلفند به وظایف و مسئولیتهایی كه در حدود قوانین و مقررات تعهد كرده‌اند عمل‌كنند.

  ماده15- تعاونی می تواند توسط هیئت مدیره طلب خود را از عضو با اخطار كتبی مطالبه نماید و درصورت وصول نشدن طلب و سپری شدن 30 روز از تاریخ اخطارنامه,ازكل مطالبات وی از تعاونی و درصورت عدم تكافو از بهای سهام وی برداشت كند و هرگاه مبالغ مذكور كفایت نكند تعاونی برای وصول مازاد طلب خود به بدهكار مراجعه خواهد كرد.

  ماده16- خروج عضو از تعاونی, اختیاری است و نمی توان آن را منع كرد.

  تبصره- درصورتیكه خروج اختیاری عضو موجب ضرری برای تعاونی باشد وی ملزم به جبران است.

  ((درصورتیكه تعاونی از نوع تولیدی باشد تبصره ذیل نیز باید اضافه شود.))

  تبصره2-  در تعاونیهای تولید هیئت مدیره موظف است قبلاً اعضای متخصص تعاونی را شناسایی ومراتب را به آنها اعلام نماید. در اینصورت اینگونه اعضاء حداقل 6 ماه قبل از استعفاء از عضویت باید مراتب را كتباً به هیئت مدیره اطلاع دهند.

  ماده17- در موارد زیر عضو از تعاونی اخراج می شود :

  1-      از دست دادن هریك از شرایط عمومی یااختصاصی عضویت مقرر دراین اساسنامه,به استناد گزارش مكتوب مراجع ذیربط.

  2-   عدم رعایت مقررات اساسنامه وسایر تعهدات قانونی پس از دواخطاركتبی توسط هیئت مدیره به فاصله 15 روز و گذاشتن 15 روز از تاریخ اخطار دوم.

  3-   ارتكاب اعمالی كه موجب زیان مادی شود و وی نتواند ظرف مدت یكسال آن را جبران نماید یا انجام اعمالی كه به حیثیت و اعتبار تعاونی لطمه وارد كند و یا با تعاونی رقابتی ناسالم نماید.

  تبصره-  تشخیص موارد فوق بنابه‌پیشنهادهریك از هیئت مدیره یا بازرسان و تصویب مجمع عمومی‌ عادی‌ خواهد ‌بود.

  ماده18- درصورت لغو عضویت به سبب فوت,استعفا,انحلال و اخراج, ارزش سهام عضو براساس ...................... محاسبه و پس از منظورنمودن سایرحقوق و مطالبات وی,به دیون تعاونی تبدیل میشود و پس از كسربدهی وی به تعاونی , به او یا ورثه اش ظرف مدت سه ماه پرداخت و تسویه حساب خواهدشد.

  درجای خالی می توان از هریك از روشهای قیمت روز, ارزش اسمی,میانگین ارزش روز و ارزش دفتری, ارزش ویژه(مجموع ارزش اسمی و اندوخته‌ها تقسیم بر سهام) و یا هر روش مناسب دیگر استفاده كرد.

  تبصره- درصورتیكه ورثه تقاضا نماید كه سهم عضو متوفی از عین اموال تعاونی پرداخت شود و تراضی یا مصالحه ممكن نباشد, چنانچه عین , قابل واگذاری بوده و به تشخیص هیئت مدیره موجب اخلال و ضرر فاحش به اعضا و تعاونی نگردد آن قسمت از اموال تسلیم ورثه می شود.

  ماده19- درصورت فوت عضو, ورثه وی كه واجدشرایط عضویت بارعایت تبصره ماده12 این اساسنامه باشند, عضو تعاونی شناخته می‌شوند ودرصورت تعدد بایستی مابه‌التفاوت افزایش سهم ناشی از تعدد خود رابه تعاونی بپردازند؛ اما اگركتباً اعلام نمایند كه مایل به عضویت در تعاونی نیستند و یا هیچكدام واجدشرایط نباشند,عضویت لغومیگردد.

  تبصره- اگر تعداد ورثه بیش از ظرفیت تعاونی باشد,یك یا چند نفر به تعداد مورد نیاز تعاونی با توافق سایر وراث و به تشخیص هیئت مدیره عضو تعاونی شناخته می شوند.

   

  فصل سوم-  اركان تعاونی

  ماده20-اركان تعاونی عبارتست از :

           1-  مجمع عمومی                    2-هیئت مدیره                        3-  بازرس/بازرسان.

  ماده21-  مجامع عمومی تعاونی به دو صورت تشكیل می‌گردد مجمع عمومی عادی, مجمع عمومی فوق‌العاده

  چگونگی تشكیل مجمع عمومی و سایر مقررات مربوطه مطابق آیین نامه تشكیل مجمع عمومی ( موضوع تبصره 3 ماده 33 قانون بخش تعاونی ) خواهد بود .

  2- هیئت مدیره:

  ماده22- هیأت مدیره مركب از . . . . . نفر عضو اصلی و . . . . . . نفر عضو علی‌البدل می‌باشد كه از میان اعضاء برای مدت سه سال با رای مخفی و اكثریت نسبی آراء انتخاب می‌شوند. حائزین اكثریت بعد از اعضاء اصلی به ترتیب علی‌البدل شناخته می‌شوند و انتخاب مجدد هر یك از اعضاء اصلی و علی‌البدل حداكثر برای دو نوبت متوالی بلامانع است.

  (تعداد اعضای اصلی هیأت مدیره 3 یا 5 یا 7 نفر بوده و تا یك سوم اعضای اصلی, اعضای علی‌البدل خواهند بود)

  تبصره1- افرادی كه در هر یك از نوبتهای متوالی بعدی موفق به كسب دو سوم آراء كل اعضاء تعاونی شوند از ممنوعیت مندرج در این ماده مستثنی خواهند بود.

  تبصره2- هیأت مدیره در اولین جلسه از میان خود یك نفر را بعنوان رئیس هیأت مدیره یك نفر ره بعنوان نائب رئیس و یك نفر را بعنوان منشی انتخاب می‌كند.

  تبصره3- در صورت استعفاء فوت, ممنوعیت قانونی و یا غیبت غیر مورجه مكرر هر یك از اعضای اصلی هیأت مدیره یكی از اعضای علی‌البدل به ترتیب آراء بیشتر برای بقیه مدت مقرر به جانشینی وی در جلسات هیأت مدیره شركت می‌نماید. غیبت غیر موجه مكرر به موادی اطلاق می‌شود كه عضو, علیرغم اطلاع از دعوت, بدون اجازه قبلی و یا عذر موجه حداقل در چهار جلسه متوالی و یا هشت جلسه غیر متوالی طی یكسال در جلسات هیأت مدیره جاضر نشود.

  تبصره4- در صورت استعفای دسته جمعی و قبولی آن توسط مجامع عمومی فوق‌العاده, مجمع عمومی عادی بنابه دعوت هیأت مدیره مستعفی و یا وزارت تعاون برای انتخاب هیأت مدیره جدید تشكیل خواهد شد.

  تبصره5- در مواردیكه هیأت مدیره از اكثریت مقرر خارج شود, در فاصله مدت لازم برای انتخاب و تكمیل اعضای هیأت مدیره, به وزارت تعاون اختیار داده می‌شود كه به منظور اداره امور جاری تعاونی, برای جانشینی اشخاصی كه به یكی از دلایل فوق در جلسات هیأت مدیره شركت نمی‌كنند از میان اعضای تعاونی, تعداد لازم را موقتاً و حداكثر برای مدت پنج ماه منصوب نماید.

  ماده23- پس از انقضای مدت مأموریت هیئت مدیره در صورتیكه هیأت مدیره جدید انتخاب نشده باشد هیئت مدیره موجود تا انتخاب و قبولی هیئت مدیره جدید كماكان به وظایف خود در تعاونی ادامه داده و مسئولیت اداره امور تعاونی را بر عهده خواهد داشت.

  ماده24 هیئت مدیره مكلف است جهت مدیریت تعاونی و اجرای تصمیمات مجامع عمومی و هیئت مدیره فرد واجد شرایطی را از بین اعضا یا از خارج از تعاونی, برای مدت دو سال به عنوان مدیرعامل تعاونی انتخاب كند كه زیرنظر هیئت مدیره انجام وظیفه نماید. وظایف و اختیارات و حقوق و مزایای مدیرعامل طبق آئین‌نامه‌ای خواهد بود كه بنا به پیشنهاد هیئت مدیره به تصویب مجمع عمومی عادی خواهد رسید.

  ماده25 جلسات هیئت مدیره هر دو هفته یكبار در موعد و محل معینی كه قبلاً به تصویب هیئت مدیره رسیده با حضور بیش از نصف اعضای اصلی هیئت مدیره تشكیل و رسمیت می‌یابد و برای اتخاذ تصمیم رای اكثریت اعضا حاضر در جلسه ضروری است. تصمیمات هیئت مدیره در دفتری به نام دفتر صورتجلسات هیئت مدیره ثبت می‌گردد و بامضای اعضای حاضر در جلسه می‌رسد.

  تبصره جلسه فوق‌العاده هیئت مدیره با دعوت كتبی رئیس یا نائب رئیس هیئت مدیره یا مدیرعامل و در صورت عدم دعوت كتبی آنان با دعوت كتبی اكثریت اعضای هیئت مدیره تشكیل می‌گردد.

  ماده26 هیئت مدیره جز در مواردی كه به موجب اساسنامه اتخاذ تصمیم درباره آنها در صلاحیت مجامع عمومی قرار داده شده, در سایر موارد و برای تحقق اهداف, موضوع و عملیات تعاونی با رعایت قوانین و مقررات جاری و اساسنامه و مصوبات مجامع عمومی و رعایت صرفه و صلاح تعاونی و اعضا دارای اختیارات لازم جهت اداره امور تعاونی بوده و منجمله عهده‌دار انجام وظایف ذیل است:

  1-    دعوت مجمع عمومی (عادی , فوق‌العاده)

  2-    اجرای اساسنامه و تصمیمات مجامع عمومی و سایر مقررات مربوط.

  3-  نصب و عزل و قبول و استعفای مدیرعامل و نظارت بر عملیات وی و پیشنهاد حدود وظایف و اختیارات و میزان حقوق و مزایای مدیرعامل به مجمع عمومی.

  4-    قبول درخواست عضویت و اخذ تصمیم نسبت به انتقال سهام اعضا به یكدیگر و دریافت استعفای هریك از اعضای هیئت مدیره.

  5-  نظارت بر مخارج جاری شركت و رسیدگی به حسابها و ارائه به بازرس / بازرسان و تسلیم به موقع گزارش مالی و وترازنامه به مجمع عمومی.

  6-     تهیه و تنظیم طرحها و برنامه‌ها و بودجه و سایر پیشنهادات و ارائه به مجمع عمومی جهت اتخاذ تصمیم.

  7-    تهیه و تنظیم دستورالعملهای داخلی تعاونی وتقدیم آن به مجمع عمومی برای تصویب.

  8-  پیشنهاد آئین‌نامه حداقل و حداكثر حقوق و مزایای هیئت مدیره و پاداش آنان كه باید در چارچوب ضوابط وزارت تعاون باشد, جهت تصویب مجمع عمومی عادی.

  9-    تعیین نماینده یا وكیل در دادگاهها و مراجع قانونی و سایر سازمانها با حق وكیل غیر.

  10-      تعیین نماینده از بین اعضای تعاونی برای حضور در جلسات مجمع عمومی شركتها و اتحادیه‌هایی كه تعاونی در آنها مشاركت دارد.

  11-      تعیین و معرفی صاحبان امضای مجاز (یك یا دونفر از اعضای هیئت مدیره به اتفاق مدیرعامل) برای قراردادها و اسناد تعهدآور تعاونی.

  12-      انجام سایر وظایف و تكالیفی كه به موجب این اساسنامه مستقیماً و یا به اعتبار تصدی اداره امور تعاونی بر عهده هیئت مدیره گذارده شده است.

  ماده27 هیئت مدیره نماینده قانونی تعاونی است و میتواند مستقیماً و یا با وكالت با حق توكیل, این نمایندگی را در دادگاهها و مراجع قانونی , و سایر سازمانها اعمال كند.

  مسئولیت هیئت مدیره در مقابل تعاونی مسئولیت وكیل در مقابل موكل است.

  ماده28 معاملات تعاونی با هر یك از اعضا هیئت مدیره, مدیرعامل, بازرس / بازرسان / تابع آئین‌نامه‌ای خواهد بود كه در چارچوب دستورالعمل وزارت تعاون به تصویب مجمع عمومی عادی تعاونی میرسد.

  ماده29 هیئت مدیره وظائف خود را به صورت جمعی انجام میدهد و هیچیك از اعضا هیئت مدیره حق ندارد از اختیارات هیات, منفرداً استفاده كند مگر در موارد خاص كه وكالت یا نمایندگی كتبی از طرف هیئت مدیره داشته باشد. هیئت مدیره میتواند قسمتی از اختیارات خود را با اكثریت سه چهارم آراء به مدیرعامل تفویض كند.

  ماده30 تحویل و تحول و انتقال مسئولیت از هیئت مدیره سابق به هیئت مدیره بعدی باید بلافاصله بعد از تاریخ قبولی سمت هیئت مدیره و تائید صحت انتخابات توسط وزارت تعاون صورت گیرد و كلیه اوراق و اسناد و دفاتر و حسابها و موجودیهای تعاونی به هیئت مدیره جدید , تحویل و پس از ثبت تغییرات در اداره ثبت شركتها ترتیب معرفی اعضاهای مجاز داده شود .

  تبصره-  شروع تصدی مشروط به این است كه در صورت عدم "فوت یا قبول استعفا یا بركناری" هیئت مدیره قبلی, مدت ماموریت آنها , خاتمه یافته باشد . بعد از قانونی شدن شروع تصدی, تا زمانیكه ترتیب معرفی امضاهای مجاز داده نشده هیئت مدیره جدید می‌تواند اختیارات محدودی را به هیئت مدیره قبلی تفویض كند و در هر حال هر اقدام باید با تصمیم هیئت مدیره جدید باشد.

  ماده31 مراتب نقل و انتقال باید در صورتمجلسی منعكس و به امضای اكثریت اعضای هیئت مدیره سابق و اعضای هیئت مدیره جدید و بازرس / بازرسان / شركت برسد. صورتمجلس مذكور باید جزو اسناد شركت نگهداری شود.

  تبصره در صورتیكه اعضای هیئت مدیره قبلی اقدام به تحویل ننمایند به عنوان متصرف غیرمجاز در اموال غیر و خیانت در امانت تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

  ماده32 استعفای هر یك از اعضای هیئت مدیره تا تعیین عضو جدید و قبولی سمت آن رافع مسئولیت نسبت به وظایف نخواهد بود .

  ماده33 هیچیك از اعضای هیئت مدیره یا بازرس / بازرسان / یا مدیرعامل تعاونی نمی‌تواند سمت بازرسی یا مدیریت عامل و یا عضویت هیئت مدیره شركت تعاونی دیگری را با موضوع و فعالیت مشابه قبول كند

  ماده34 نخستین هیئت مدیره تعاونی موظف است ظرف یكماه از تاریخ جلسه مجمع عمومی عادی برای ثبت تعاونی در مراجع ذیصلاحیت اقدام كند .

  ماده35 داوطلبان عضویت در هیئت مدیره و یا بازرسی و یا مدیریت عامل تعاونی باید واجد شرایط زیر باشند.

  1-    تابعیت جمهوری اسلامی ایران .

  2-       ایمان و تعهد عملی به اسلام "در تعاونیهای متشكل از اقلیتهای دینی شناخته شده در قانون اساسی , تعهد عملی به دین خود"

  3-    دارابودن اطلاعات یا تجربه لازم برای انجام وظایف متناسب با آن تعاونی

  4-    عدم ممنوعیت قانونی و حجر .

  5-    عدم عضویت در گروههای محارب و عدم ارتكاب جرائم بر ضد امنیت و جعل اسناد .

  6-  عدم سابقه محكومیت ارتشاء , اختلاس , كلاهبرداری , خیانت در امانت , تدلیس , تصرف غیرقانونی در اموال دولتی و ورشكستگی به تقصیر .

   

  3 بازرسی

  ماده36 مجمع عمومی عادی .... از اشخاص حقیقی یا حقوقی را برای مدت یك سال مالی به عنوان بازرس / بازرسان / انتخاب میكند , انتخاب مجدد آنان بلامانع است .

  "تعداد بازرسان باید عدد فرد باشد مثلاً یك یا سه نفر "

  تبصره1 در صورت فوت یا ممنوعیت قانونی و یا استعفای بازرس / بازرسان / اصلی , هیئت مدیره مكلف است ظرف ده روز بازرس / بازرسان / علی‌البدل را به ترتیب آراء بیشتر برای بقیه مدت دعوت  نماید .

  تبصره2 حق‌الزحمه و پاداش بازرسان با تصویب مجمع عمومی تعیین میگردد .

  تبصره3 تا زمانی كه بازرس / بازرسان / جدید انتخاب و قبولی سمت نكرده‌اند بازرس / بازرسان / قبلی كماكان مسئولیت بازرسی را به عهده دارند .

  ماده37 وظایف بازرسان تعاونی به شرح زیر است :

  1-  نظارت مستمر بر انطباق نحوه اداره امور تعاونی و عملیات و معاملات انجام شده با اساسنامه و قوانین و مقررات و دستورالعملهای مربوطه .

  2-  رسیدگی به حسابها , دفاتر , اسناد – صورتهای مالی از قبیل ترازنامه و حسابهای عملكرد و سود و زیان , بودجه پیشنهادی و گزارشات هیئت مدیره , مجمع عمومی , شخصاً و یا در صورت لزوم با استفاده از كارشناس كه در این صورت پرداخت هزینه كارشناس با تصویب مجمع عمومی بر عهده تعاونی خواهد بود .

  3-    رسیدگی به شكایات اعضاء و ارائه گزارش به مجمع عمومی و مراجع ذیربط .

  4-    تذكر كتبی تخلفات موجود در نحوه اداره امور تعاونی به هیئت مدیره و مدیرعامل و تقاضای رفع نقص .

  5-  نظارت بر انجام حسابرسی و رسیدگی به گزارشهای حسابرسی و گزارش نتیجه رسیدگی به مجمع عمومی تعاونی  و مراجع ذیربط .

  تبصره1 بازرس موظف است / بازرسان موظفند / گزارش جامعی راجع به وضعیت تعاونی به مجمع عمومی عادی سالیانه تسلیم كند . گزارش بازرس باید لااقل 10 روز قبل از تشكیل مجمع عمومی عادی سالیانه جهت مراجعه صاحبان سهام در مركز تعاونی آماده باشد . در صورتیكه تعاونی بازرسان متعدد داشته باشد هریك می‌تواند به تنهایی وظایف خود را انجام دهد . لیكن كلیه بازرسان باید گزارش واحدی تهیه كنند . در صورت وجود اختلاف نظر بین بازرسان , موارد اختلاف با ذكر دلیل در گزارش ذكر خواهد شد.

  تبصره2 بازرس / بازرسان / حق دخالت مستقیم در اداره امور تعاونی را نداشته ولی می‌تواند / می‌توانند / بدون حق رای در جلسات هیئت مدیره شركت كند / كنند / و نظرات خود را نسبت به مسائل جاری تعاونی اظهار نظر دارد / دارند / .

  ماده38 در صورتیكه هریك از بازرسان تشخیص دهد كه هیئت مدیره و یا مدیرعامل در انجام وظایف محوله مرتكب تخلفی شده و به تذكرات ترتیب اثر نمی‌دهند , مكلف است از هیئت مدیره تقاضای برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده برای رسیدگی به گزارش خود را بنماید.

  ماده39 بازرس / بازرسان / نسبت به تخلفاتی كه در انجام وظایف خود مرتكب میشود طبق قواعد عمومی مربوط به مسئولیت مدنی مسئول است.

   

  فصل چهارم : مقررات مالی

  ماده40 ابتدای سال مالی تعاونی اول .... ماه و انتهای آن آخر .... ماه همان سال / سال بعد / خواهد بود باستثنای سال اول تاسیس كه از تاریخ تشكیل تا پایان .... ماه است.

  ماده41 هیئت مدیره موظف است نسخه‌ای از گزارشها, صورتهای مالی تا پایان دوره از قبیل ترازنامه و حسابهای عملكرد و سود و زیان , پیشنهاد نحوه تقسیم سود خالص و بودجه پیشنهادی سال بعد را پس از آماده شدن حداكثر تا 30 روز قبل ازتاریخ تشكیل جلسه مجمع عمومی عادی سالانه برای رسیدگی به بازرس / بازرسان / تسلیم نموده و علاوه بر آن هر سه ماه یكبار تراز آزمایشی حسابهای تعاونی را همراه با تجزیه و تحلیل فعالیت سه ماهه تعاونی تهیه و در اختیار بازرس / بازرسان / قرار دهد و نسخه‌ای از آنها را نیز به وزارت تعاون ارسال دارد.

  ماده42 هریك از اعضا در صورت مشاهده نقص یا تخلف در اداره امور تعاونی می‌تواند گزارش و یا شكایات خود را به بازرس / بازرسان / اعلام نماید و در صورت عدم اخذ نتیجه و باقی بودن بر شكایت, با وزارت تعاون مكاتبه كند. هیئت مدیره مكلف به اجرای نظر وزارت تعاون مزبور كه به طور كتبی و رسمی ابلاغ میشود خواهد بود.

  مدیران تعاونی موظفند با كارشناسان, حسابرس یا حسابرسان منتخب وزارت تعاون همكاری بنمایند و كلیه اسناد و مدارك مورد نیاز را در اختیارشان قرار دهند.

  ماده43 در تهیه و تنظیم اسناد حسابداری و دفاتر قانونی و صورتهای مالی , رعایت اصول و موازین , روشهای متداول و

  قابل قبول و قوانین و مقررات جاری الزامی است.

  ماده44- هدایا و كمكهای بلاعوض در صورتی كه از طرف اعطاء كننده برای مصرف خاصی تعیین نشده باشد اگر نقدی باشد بحساب درآمد و اگر غیر نقدی باشد تقویم وبه حساب درآمد منظور خواهد شد.

  ماده45- افتتاح هر نوع حساب نزد بانك‌ها, صندوق تعاون و سایر مؤسسات اعتباری, پس از تصویت هیأت مدیره با امضاهای مجاز معرفی شده از طرف هیأت مدیره امكان پذیر خواهد بود.

  ماده46- سود خاص تعاونی در هر سال مالی به ترتیب زیر تقسیم می‌شود:

  1-     از حداقل پنج درصد به بالا با تصویب مجمع عموم عادی, به عنوان ذخیره قانونی منظور می‌‌شود.

  2-   حداكثر پنج درصد از سود خالص بعنوان اندوخته احتیاطی به پیشنهاد هیئت مدیره و تصویب مجمع عمومی عادی به حساب مربوطه منظور می‌گردد و نحوه مصرف آن با تصویب مجمع عمومی عادی

  3-     چهار درصد از سود خالض بعنوان حق تعاون و آموزش به صندوق تعاون واریز می‌گردد.

  4-   درصدی از سود جهت پاداش به اعضاء, كاركنان, مدیران و بازرسان به پیشنهاد هیأت مدیره و تصویب مجمع عمومی عادی تخصیص داده می‌شود.

  5-     پس از وضع وجوه فوق باقیمانده سود خالص . . . . . . . . . . . . . . . تقسیم می‌گردد.

  (در تعاونی‌های تولیدی در جای خالی می‌توان توشت: به نسبت سهام و در تعاونیها‌ی توزیعی نوشته شود 50% به نسبت سهام و مابقی به نسبت معاملات اعضاء با تعاونی)

  تبصره1- ذخیره قانونی تا زمانی كه مبلغ كل ذخیره حاصل از درآمدهای مذكور به میزان یك چهارم معدل سرمایه سه سال اخیر تعاونی نرسیده باشد الزامی است.

  تبصره2- تعاونی می‌تواند با تصویب مجمع عمومی عادی تا حداكثر یك دوم ذخیره قانونی را جهت افزایش سرمایه خود به كار برد. استفاده مجدد از باقیمانده آن جهت افزایش سرمایه مجاز نیست.

  تبصره3- هیئت مدیره می‌تواند از محل اندوخته احتیاطی با تصویب مجمع عمومی عادی مبلغی را برای انجام امور خیریه و عام المنفعه تخصیص دهد.

   

  فصل پنجم : مقررات مختلف

  ماده47- هر یك از دستگاه‌ها, شركت‌ها و موسسات موضوع ماده 17 قانون بخش تعاونی كه بدون عضویت, در تعاونی مشاركت یا سرمایه گذاری كرده باشد می‌تواند نماینده‌ای برای نظارت بر تعاونی‌ و حضور در جلسات مجامع عمومی و هیئت مدیره به عنوان ناظر داشته باشد.

  ماده48- انحلال, ادغام یا تغییر موادی از اساسنامه تعاونی كه مغایر شروط و قراردادهای منعقد با منابع تأمین كننده اعتبار و كمك مالی و امكانات مختلف و سرمایه‌گذاری و مشاركت باشد موكول به موافقت مراجع مذكور خواهد بود.

  ماده49- در صورتیكه محمع عمومی فوق‌العاده تغییر عضی از مواد اساسنامه را تصویب كند درصورت تأئید وزارت

  تعاون (از جهت انطباق با قانون بخش تعاونی) معتبر خواهد بود.

  ماده50- كلیه اموالی كه از منابع عمومی دولتی و بانك‌ها در اختیار تعاونی قرارگرفته با انحلال آن باید مسترد شود.

  ماده51- ادغام تعاونی یا انحلال آن تابع ضوابط مقرر در قانون بخش تعاونی و آئین نامه‌های اجرائی مربوط می‌باشد.

  ماده52- در صورت بروز اختلاف بین تعاونی و اعضای آن و یا بین تعاونی و سایر شركتهای تعاونی با موضوع فعالیت مشابه, موضوع اختلاف برای داوری بصورت كدخدا منشی به اتحادیه مربوط ارجاع خواهد شد و چنانچه بین تعاونی واتحادیه ذیربط آن, اختلافی بروز نماید, موضوع اختلاف به اتاق تعاون مربوط جهت داوری (بصورت كدخدا منشی) ارجاع می‌شود.

  -    در صورت بروز اختلافات بین تعاونی و سایر تعاونی‌هایی كه موضوع فعالیت آنها مشابه نباشد, اتاق تعاون مرجع داوری (بصورت كدخدا منشی) خواهد بود.

  این اساسنامه در 52 ماده و . . . . . تبصره در مجمع عمومی . . . . . . . . مورخه . . . . . . . . به تصویب رسید و آنچه در آن پیش‌بینی نشده تابع قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی, قانون شركت‌های تعاونی (در مواردیكه به قوت خود باقی است), آیین نامه‌ها, دستورالعملهای قانونی و قرارهای منعقده بین شركت‌و اعضاء و یا مؤسسات طرف قرارداد می‌باشد.

   

  رئیس

            

  هیئت رئیسه مجمع                    

   

  منشی

  نایب رئیس

                  لوگوها
  دوستان
  فال حافظ
  آرشیو ماهانه
  ارتباط با مدیر
  Google

  در این وبلاگ
  در كل اینترنت
  کد جستجوگر گوگل
  دریافت كد
  Powered by
  Abzarak.com

  تعبیر خواب آنلاین

  تعبیر خواب

  دیکشنری آنلاین

  دیکشنری آنلاین

  خدمات وبلاگ نویسان // setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);